Statistički zavodi zemalja na teritoriji bivše SFRJ objavile su ovih dana podatke za prosečne plate u junu ove godine. Razlog za zadovoljstvo verovatno nemaju nigde u regionu, ali Srbija je poseban slučaj – jedino su ovde plate pale. Poslednja je dosad svoje podatke za platu u junu objavila Hrvatska (Makedonci će tek za tri dana).Tamo je prosečna neto plata kod pravnih lica iznosila 5.810 kuna (768 evra). U poređenju istim mesecom prošle godine, nominalno (bez računanja inflacije) je plata u junu 2015. bila veća za 4,5 procenta, odnosno za 252 kune.
Statistički zavodi zemalja na teritoriji bivše SFRJ objavile su ovih dana podatke za prosečne plate u junu ove godine. Razlog za zadovoljstvo verovatno nemaju nigde u regionu, ali Srbija je poseban slučaj – jedino su ovde plate pale.
Poslednja je dosad svoje podatke za platu u junu objavila Hrvatska (Makedonci će tek za tri dana).
Tamo je prosečna neto plata kod pravnih lica iznosila 5.810 kuna (768 evra).
U poređenju istim mesecom prošle godine, nominalno (bez računanja inflacije) je plata u junu 2015. bila veća za 4,5 procenta, odnosno za 252 kune.
To je ujedno i najveće povećanje plata, tim pre što je u Hrvatskoj deflacija, tj. nivo cena je manji za 0,4 odsto nego što je bio prošlog juna.
U malom nominalnom plusu i u ostalim zemljama regiona, od bosanskih 0,5 odsto do slovenačkih 0,8.
Srbija tako daleko zaostaje, jer je junska plata od 510 evra za 1,1 odsto manja, i to nominalno, od one iz istog meseca prošle godine. Na to treba dodati i junsku inflaciju od 0,5 odsto, koja dodatno umanjuje zaradu.
Po iznosu "zlatna sredina"
Što se tiče odnosa visine plate tu, naravno, nema niti kakvih pomeranja niti iznenađenja – Slovenci prosečno nose kući mrvicu više od 1.000 evra, dok je novčanik najtanji Makedoncima – plata je prosečno ispod 360 evra. Srbija je tu u zlatnoj sredini.